Kapos istorija
Bokso kapa vadinama taip todėl, kad ji atsirado bokse. Boksininkai siekdami apsaugoti dantis, į burną dėdavo medvilnę, kempinę, medžio gabaliukus. Sukandę taip minimaliai apsaugodavo dantis, tačiau kovoti su tokiomis “apsaugomis” būdavo nepatogu, tai blaškė dėmesį.
1892 metais britų stomatologas Woolfas Krause sugalvojo pagaminti kaučiukinę dantų apsaugą, kuri užsimautų ant viršutinių dantų ir boksininkams nereiktų stipriai sukandus jos laikyti. Tačiau tokios apsaugos būdavo vienkartinės. Kaučiuko dervos juostelė būdavo tvirtinama prieš kovą prie boksininko viršutinių dantų, o po kovos išmetama. Kiek vėliau W. Krause sūnus Philipas, pats būdamas mėgėjas boksininkas, patobulino šį išradimą ir sukonstravo daugkartinio naudojimo kapą, kurią bokso kovose naudojo ir pats.
P. Krause sukurta daugkartinė kapa išgarsėjo 1921 m., kuomet jo draugas Tedas “Kid” Lewisas su daugkartine dantų apsauga kovėsi dėl pasaulio profesionalų čempiono diržo prieš amerikietį Jacką Brittoną. Nors šią ir laimėjo amerikietis, jis bandė įrodyti, jog kapa buvo didelis brito pranašumas ir ji buvo naudojama neteisėtai. Šis incidentas padėjo kapai labai išpopuliarėti.
Tačiau tai nėra vieninga bokso kapos kilmės istorija. 1900-ųjų pradžioje apie savo kūrybos kapą paskelbė ir kitas britas Jacobas Marksas. Amerikiečių stomatologas Thomasas A. Carlosas 1916 m. taip pat sukūrė savo dantų apsaugos variantą. 1919 m. jis pasiūlė savo išradima JAV olimpiečiui Dinnie O’Keefe. 1919 m. stomatologas iš Čikagos E. Allen Franke taip pat paskelbė, jog yra pagaminęs nemažai savo kūrybos kapų boksininkams.
Tačiau kapos nors ir buvo naudojamos bokse, platesnį populiarumą įgijo apie 1927-1930 metus. Tam didelės įtakos turėjo mūsų tautiečio Juozo Šarkio dvikova su Mike McTigue. Ši kova buvo nutraukta 12 raunde dėl didelės žaizdos amerikiečio lūpoje. Nors kovos metu amerikietis turėjo persvarą, pergalė buvo skirta J. Šarkiui. Po dvikovos amerikietis teigė, jog būtent dėl kapos neturėjimo jis gavo sužalojimą, o ją turėjęs Šarkis apsisaugojo nuo sužalojimų ir dėl to laimėjo kovą.
Po keleto metų pasirodė pirmieji medicininiai straipsniai apie kapas. 1950 metais Amerikos odontologų organizacija pradėjo atlikti kapų tyrimus ir informuoti visomenį apie jų naudą. 1960 metais ji rekomendavo naudoti kapas visose kontaktinėse sporto šakose. Ypač kapos greitai papilito amerikietiškame futbole. Nuo 1962 metų mokyklų žaidėjams draudžiama rungtyniauti be kapos, o nuo 1973 metų draudimas įsigaliojo ir NCAA lygoje.
Ką saugo kapa?
Viena pagrindinių kapos paskirčių yra dantų apsauga nuo išmušimo. Žinoma, bokse dantis išmušti nėra lengva, kuomet smūgiuojama su didele pirštine, čia labiau aktualu regbyje, amerikietiškame futbole, kur daug nenuspėjamo kontakto su neapsaugotomis kūno vietomis, arba MMA, Tailando bokse, kur galimi smūgiai kojomis, keliais, alkūnėmis.
Kapa uždėta ant dantų sudaro vientisą bloką, smūgio jėga paskirstoma per didelį kapos plotą, puikiai amortizuoja smūgį. Tyrimais buvo nustatyta, jog kapa gali sušvelninti smūgio jėgą net iki 40 procentų!
Kapa taip pat saugo ir lūpas. Be kapos praleidus net nestiprų smūgį į lūpas, jos dažnai yra prakertamos iš vidaus, kai atsitrenkia į dantis. Uždėjus kapą lūpos iš vidaus prakertamos gerokai rečiau. Taip pat kapa gerai apsaugo nuo prakirtimų ir dantenas, kurių kraujavimą sustabdyti gerokai sunkiau, nei išorinį.
Kapa padeda saugoti ir žandikaulį. Tai geriau atlieka dvipusė kapa, tačiau ir vienpusė kapa užtikrina šiokią tokią apsaugą. Apatinio žandikaulio dantys įsiremia į kapą ir ji smūgio metu juos prilaiko, neleidžia žandikauliui taip lengvai pajudėti iš vietos. Žinoma, labai svarbu priimant smūgį sukąsti dantis, nes išsižiojus nepadės niekas. Be jokios abejonės, jei bus praleistas stiprus smūgis į žandikaulį, nei kapa, nei sukandimas nuo nokauto neišgelbės, čia jau reikia lavinti gynybos refleksus. Kapa tik sušvelnina smūgį ir pasekmes, o ne visiškai apsaugo.
Be savo pagrindinės paskirties, kapos dar padeda sportininkui tinkamai susičiaupti ir į teisingą padėtį pastatyti žandikaulį. Galbūt daugeliui atrodys neįtikėtina, tačiau tyrimais buvo nustatyta, jog neteisinga žandikaulio padėtis padidina apkrovimą kaklo bei nugaros srityse, o tai atsiliepia sportininko ištvermei, reakcijai, smūgio stiprumui.
Kapų nauda yra neabejotina. Pradėjus jas naudoti, akivaizdžiai sumažėjo traumų. Tai viena pigiausių boksininko ar kito sporto kovotojo ekipuotės dalių, tačiau bene svarbiausia.
Vienpusė ar dvipusė?
Kapos gali būti dvipusės arba vienpusės. Vienpusė kapa dedama ant viršutinio žandikaulio dantų, tuo tarpu dvipusė – ant abiejų žandikaulių dantų.
Gerokai labiau yra paplitusi vienpusė kapa. Priežastis labai paprasta – dvipusė kapa trukdo kvėpuoti ir nėra tokia patogi kaip vienpusė. Kartais dvipusė bokso kapa rekomenduojama pažengusiems boksininkams, kaip papildoma priemonė treniruočių metu lavinti organizmo atsparumą deguonies trūkumui (kai kurie sportininkai tam naudoja netgi dujokaukes).
Bokso ar MMA varžybose, kaip taisyklė, yra naudojamos vienpusės kapos. Varžybų metu naudoti dvipusę kapą pernelyg pavojinga. Esant intensyviai kovai bet koks deguonies stygius gali katastrofiškai numušti ištvermę ir privesti prie pralaimėjimo. Ne veltui yra atsiradęs ir toks posakis: dvipusė kapa – mirtis boksininkui!
Kapų tipai
Pagal gaminimo būdą kapos būna trijų tipų – paruoštos naudojimui, formuojamos ir individualios.
Paruoštos naudojimui kapos
Paruoštos naudojimui kapos nereikalauja jokio papildomo apdorojimo, jas galima naudoti tik nusipirkus. Tačiau šios kapos nėra plačiai naudojamos, nes kaip žinia, kiekvieno žmogaus žandikaulis ir dantų sąkandis yra skirtingi, todėl neįmanoma sukurti visiems patogią ir tinkančią kapą. Vienam gali būti pakankamai patogi, tačiau kitam gali visiškai netikti. Tokios kapos tinkamos nebent sporto klubams vienkartiniam naudojimui, kai kas nors iš lankančių pamiršta atsinešti savo kapą.
Formuojamos kapos
Labiau paplitusios yra formuojamos kapos (galima dar būtų vadinti universaliomis kapomis), kurias nusipirkus reikia dar papildomo terminio apdorojimo, kad pritaikyti savo dantims. Jos yra pigios, kaina svyruoja nuo 10 lt iki 50 lt (aišku yra ir brangių modelių, kainuojančių po 100-150 lt) ir įsigyti jas galima bet kuriame prekybos centre arba specializuotose sporto prekių parduotuvėse. Formuojamos kapos dažniausiai yra gaminamos iš polimerų junginio Etil-Vanilo-Acetato (EVA), kuris karštame vandenyje suminkštėja ir lengvai keičia savo formą, o paskui atšalęs ją išsaugo. Dėl to kapą yra nesudėtinga pritaikyti savo dantims.
Pagrindinis klausimas apie formuojamas kapas būna – kaip ją paruošti naudojimui? Pateiksiu instrukciją.
1. Pirmiausia nedideliame inde reikia užvirinti vandenį. Galima tai padaryti elektriniame arbatinuke ir vandenį supilti į didesnį puodelį ar mažą puodą. Leiskite truputėlį vandeniui atvėsti (75-95 laipsnių).
2. Po to į jį panardinama kapa. Laikyti karštame vandenyje reikia nuo 15 iki 60 sekundžių, priklausomai nuo konkrečios kapos. Laikas turėtų būti nurodytas instrukcijoje, jei jos nėra, laikykite kapą apie 15-30 sekundžių, kol ji pasidarys minkšta ir lengvai formuojama (nelaikykite kol ištiš).
3. Po to išgriebkite iš vandens (pincetu, šaukštu) ir kokiai sekundei įkiškite į šaltą vandenį, kad kiek atvėstų paviršius. Tačiau svarbu pernelyg stipriai neatšaldyti, nes kapa vėl sukietės. Galima ir keletą sekundžių palaikyti ore nekišant į vandenį, svarbu kad bent kiek atvėstų ir nenudegintų burnos.
4. Tuomet kapą įkiškite į burną ir stipriai iš visų pusių prispauskite prie viršutinių dantų.
5. Tuomet lengvai sukąskite ir palaikykite tokioje padėtyje 10-30 sekundžių. Tačiau nepersistenkite, kad neperkąstumėte kiaurai.
6. Po to ištraukite kapą iš burnos ir įkiškite į šaltą vandenį, kad kapa sustingtų ir užsifiksuotų forma.
Jei nepavyko iš pirmo karto kapos pritaikyti, pabandykite visą procedūrą pakartoti iš naujo. Tinkamai suformuota kapa turėtų gerai laikytis prie viršutinių dantų ir neiškristi net išsižiojus.
Individualios kapos
Individualios kapos yra gana brangios (daugiau nei 100 lt), jas gamina dantų technikai pagal individualų užsakymą, tiksliai pritaiko kiekvieno žmogaus dantims. Individualias kapas labiau naudoja profesionalai, taip pat nešiojantys breketus, kuriems standartinės kapos netinka.
Gaminant individualią kapą, yra padaroma tiksli sąkandžio kopija ir pagal ją liejama kapa. Taip ji būna maksimaliai tiksliai pritaikoma individualiam žmogui, yra patogesnė.
Naujausios technologijos leidžia netgi nustatyti tokią apatinio žandikaulio poziciją, kurioje jis įtempia mažiausiai raumenų. Kaip jau buvau minėjęs anksčiau, netinkamas sukandimas gali papildomai apkrauti kaklo raumenis, o šie savo ruožtu – nugaros. Dėl to sportininkas patiria nereikalingas įtampas. Nustačius teisingiausią žandikaulio padėtį ir pagal ją sukūrus kapą, vėliau ją įdėjus į burną, žandikaulis automatiškai prie jos prisitaiko.
Kapų gamintojai
Kapas gamina visa eilė gamintojų. Vieni orientuojasi į masinę bei pigią produkciją, kiti gamina brangesnes, kokybiškas, taip vadinamas firmines, kapas. Žinomesni kapų gamintojai yra Brain Pad, Shock Doctor, Bite Tech, Fight Dentist, Under Armour, Jaco Guardian, Mueller. Taip pat beveik visi bokso inventoriaus gamintojai užsiima kapomis – Adidas, Green Hill, Everlast, Title Boxing, Kwon ir t.t.
Rimtesni kapų gamintojai yra sukūrę savo patentuotas konstrukcijas, kurios geriau sugeria smūgį ir teikia didesnę dantų apsaugą. Tokie gamintojai atlieka įvairius ekperimentus, siekdami sukurti kuo pranašesnę nei konkurentų technologiją.
Kaip įrodymą, jog jų kapos yra itin saugios, kai kurie gamintojai suteikia garantijas nuo dantų išmušimo ir jas įvertina konkrečiomis sumomis. Tarkim, jei naudojant plačiai žinomos firmos Shock Doctor kapą bus išmušti dantys, gamintojas įsipareigoja sumokėti nuo 5 000 iki 12 500 dolerių (priklausomai nuo modelio) kompensaciją. O amerikiečių gamintojo Bite Tech kompensacija siekia net 32 000 dolerių! Žinoma tos kompensacijos yra daugiau reklaminis triukas, turintis tikslą padaryti itin patikimo produkto įvaizdį. Kita vertus, pigių kapų gamintojai tokių garantijų neteikia.
Kokią kapą pasirinkti?
Po visos šios informacijos gali kilti klausimas – tai kokią kapą išsirinkti? Atsakymas būtų paprastas – tai priklauso nuo sportininko tikslų ir finansų. Daugeliu atvejų vaikams ar paprastam žmogeliui, nesiruošiančiam varžyboms ir lengvai sparinguojančiam, nėra prasmės pirkti firminių brangių kapų, galima išsiversti su bent kiek girdėto gamintojo pigesniais modeliais, ar net bevardžio gamintojo produktu. Kaip rodo sportuojančių praktika, mėgėjiškame lygyje net pati pigiausia kapa puikiai atlieka savo darbą. Aišku, pasitaiko nekokybiškų pigių kapų, kurios niekaip patogiai nesusiformuoja ir sukelia diskomfortą. Taip pat reikia turėti omenyje, jog pigi bevardė kapa gali būti pagaminta iš kenksmingų medžiagų, turėti kvapų. Todėl reiktų rinktis bent kiek žinomesnį vardą turinčios firmos kapą. O jei leidžia finansai, geriau pirkti kokybiškesnį produktą. Rimto kapų gamintojo brangesnės kapos dažnai būna patogesnės, pagamintos iš sveikesnių medžiagų, padengtos antibakteriniu paviršiumi.
Na, o rimtai sportuojantys kovotojai, kuriems varžybų metu tenka atlaikyti begalę stiprių smūgių, turėtų netaupyti kelių dešimčių litų ir pasirinkti kokybiškas žinomo gamintojo kapas, arba, jei leidžia finansai, pasigaminti odontologijos klinikoje. Tokios kapos bus ne tik saugios, bet ir maksimaliai patogios.
Kapos priežiūra
Pabaigai norėčiau pridurti apie vieną svarbų dalyką – tai kapos priežiūra. Po treniruotės nemažai sportininkų kapą tiesiog įmeta į dėžutę ar netgi tiesiai kuprinę ir išsitraukia tik atėję į kitą treniruotę. Labai svarbu po kiekvienos treniruotės kapą nuplauti šiltu (jei yra galimybė) vandeniu ir ją nušluosčius įdėti į kapai skirtą dėžutę. Taip užkirsite kelią įvairių bakterijų veisimuisi. Žinoma, daugelis rimtų kapų turi antibakterinį padengimą, tačiau čia tik kaip papildoma apsauga, jei jos neplausite, jokie padengimai nepadės.
***
O žemiau keletas reklaminių filmukų, kuriuose demonstruojamos kapų ypatybės.